Jak przygotować się do nawadniania ogrodu?

Żaden ogród nie będzie uznawany za atrakcyjny wizualnie, jeżeli zapomnimy o jego nawadnianiu, warto zastanowić się więc nad nim jeszcze przed posadzeniem pierwszych roślin. Decyzja, którą musimy podjąć dotyczy przy tym nie tylko wyboru najlepszego systemu nawadniania, ale również źródła wody, która będzie zużywana w ogrodzie i, jak łatwo się domyślić, do dyspozycji mamy przynajmniej kilka alternatyw.

Zwolennicy rozwiązań tradycyjnych zazwyczaj sięgają po gumowy wąż, którego obsługa wymaga oczywiście pewnej energii, zapewnia jednak skuteczne nawadnianie ogrodu. Osoby bardziej zapracowane coraz częściej wybierają jednak systemy pozwalające na nawadnianie ogrodu w sposób automatyczny, choć bowiem są one dość drogie, gwarantują równomierne docieranie wody na trawniki, krzewy i rabaty kwiatowe, a niekiedy nie wymagają nawet ich włączania i wyłączania, są więc propozycją idealną dla zapominalskich. Początkujący ogrodnik powinien również zastanowić się nad tym, skąd będzie czerpał wodę wykorzystywaną w ogrodzie.

Najprostszym, ale i najdroższym rozwiązaniem wydaje się podłączenie się do wodociągu, można jednak korzystać również z przeznaczonych specjalnie do tego celu studni i zbiorników z deszczówką.