Oczko wodne

Jak troszczyć się o oczka wodne?

Właściciele oczek wodnych zazwyczaj nie żałują decyzji o ich instalacji w przydomowym ogrodzie, zyskują bowiem rozwiązania atrakcyjne wizualnie, które zachwycają bez względu na porę roku. Aby jednak oczka wodne cieszyły swoim wyglądem, a właściciele okolicznych ogrodów naprawdę nam ich zazdrościli, musimy o nie dbać, praktyka potwierdza zaś, że nie jest to proste zadanie. Wiele zależy oczywiście od tego, na jak duży zbiornik się zdecydowaliśmy i jak daleko posunęliśmy się w procesie jego uatrakcyjniania.

Egzotyczne rośliny wymagają większej troski niż tradycyjna roślinność wodna, a zarybione zbiorniki wodne są bardziej absorbujące niż te, w których od czasu do czasu moczymy nogi. Oczyszczanie dna oczka wodnego, zwalczanie glonów, których nadmiar zagraża zbiornikowi, a także troska o przetrwanie w polskich warunkach klimatycznych roślin ciepłolubnych często okazuje się prawdziwym wyzwaniem, na początku dwudziestego pierwszego wieku nie musimy jednak obawiać się o to, że nie będziemy w stanie mu sprostać.

Przeciwnie, o oczka wodne nie musimy nawet dbać samodzielnie, systematycznie rośnie bowiem liczba podmiotów, których specjalnością jest pielęgnacja ogrodów i których pracownicy z przyjemnością przyjdą nam z pomocą, gdy tylko pojawi się taka konieczność.

foto: http://pl.freeimages.com/photo/water-lily-1361269