Kwiat Lipy

Niezwykłe rośliny. Lipa drobnolistna

To drzewo można spotkać w niemal każdym zakątku Polski, a jej pięknem zachwycano się już przed wiekami. Lipa drobnolistna, tak dobrze nam znana, jest też jednym z cenniejszych leków naturalnych i sojusznikiem człowieka w walce z licznymi chorobami. Jakie właściwości lecznicze posiada lipa? W jaki sposób można korzystać z jej mocy?


Lipa przyciąga uwagę przede wszystkim jako długowieczne drzewo. Fakt, że może ona żyć nawet 1000 lat sprawia, że od dawna przypisywano jej niezwykłą moc.

Faktycznie – lipa może mieć cudowne właściwości. Wystarczy umiejętnie skorzystać z jej cennych składników. Wysuszone kwiaty lipy są jednym z ważniejszych surowców w medycynie naturalnej oraz ziołolecznictwie. W tych kwiatach znajdują się cenne dla zdrowia olejki eteryczne oraz kwasy organiczne.

Kwiat lipy może przynieść ulgę w stanach silnego napięcia nerwowego, jest też pomocny w przypadku silnego zmęczenia umysłowego. Najczęściej jednak napar z kwiatów lipy jest stosowany jako środek pomocniczy w walce z przeziębieniem i grypą. Napar taki działa napotnie, dzięki czemu dla zaziębionych jest szczególnie cennym lekiem.

To jeszcze nie wszystkie właściwości poczciwej lipy. Napar z jej kwiatów może być z powodzeniem stosowany przy problemach z trawieniem oraz jako środek ułatwiający zasypianie.

 

Zdjęcie: Wikipedia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Lime_tree.jpg