Przemyślany wybór oczka wodnego

Doświadczeni ogrodnicy często przekonują nas o tym, że instalacja oczka wodnego w przydomowym ogrodzie wcale nie musi być wyzwaniem, któremu nie da się sprostać, trudno dziwić się więc, że sami coraz intensywniej zastanawiamy się nad takim krokiem. Szybko przekonujemy się jednak, że oczka wodne różnią się pomiędzy sobą, a wybór tych najbardziej właściwych z naszego punktu widzenia nie musi być prosty.

Na szczęście ułatwienie go jest możliwe, o ile szczerze odpowiemy na kilka prostych pytań. Najważniejsze dotyczy tego, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnowanie ogrodu, wiadomo bowiem, że o oczko wodne należy dbać. Osoba zapominalska powinna unikać zarybianych oczek wodnych, jeżeli jednak dysponujemy czasem wolnym i chęciami, możemy zastanowić się zarówno nad egzotycznymi roślinami, jak i nad oryginalną fauną zamieszkującą zbiornik wodny.

Na rodzaj wybieranego przez nas oczka wodnego wpływ ma również wielkość samego ogrodu, nie warto więc decydować się na zbiornik zbyt duży, gdy na wszystko inne brak nam miejsca. Dostosowanie oczka wodnego do naszych możliwości z pewnością przyczyni się do tego, że będą one cieszyć nas przez długie lata, a my sami nie pożałujemy decyzji o ich instalacji.

Ważny jest również rodzaj materiału z którego budujemy nasze oczko. Np. oczka wodne z kamienia prezentują się pięknie ale wymagają większej dbałości o nie w późniejszym czasie.